پلی سیستمی ورا

این بیماری نوعی پرخونی ناشی تولید کنترل نشده گلبول های قرمز خون است که اغلب با تولید زیاد سایر سلولهای خونی نیز همراه  میگردد .بیش از یک سوم افراد از خارش رنج می برند. خارش این افراد بیشتر با تغییر حرارت و به خصوص دقایقی بعد از استحمام است که معمولا تنها تظاهر شایع بیماری است و علتش هم مشخص نیست .

poli-sistemi

سایر اسامی

پلی سیتمی حقیقی

شیوع و همه گیری شناسی

در تمام گروههای سنی بالغین دیده می شود. شیوع کلی تخمین زده شده توسط دانشگاه مینه سوتا ۹/۱ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است و این بیماری در مردان  شایعتر از زنان است.پلی سیستمی ورا در امریکا نادر است و میزان شیوع آن ۶/۱-۶/۰ در هر ۱۰۰۰۰۰۰نفر است. با افزایش سن شیوع بیماری افزایش یافته بطوری که بالای ۱۸ سال شیوع بیماری به ۱۸ در ۱۰۰۰۰۰ نفر  میرسد .

علت بیماری 

علت بیماری هنوز ناشناخته است هر چند  ناهنجاریهای کروموزمی غیر تصادفی همانند تریزومی کروموزم  p20 و  p8 و  p9 در حدود ۳۰% بیماران درمان نشده اثبات شده است. جهش در یکی از قطعات کروموزم و جایگزینی اسید آمینه فنیل آلانین به جای والین در آنزیم تیروزین کیناز باعث بروز این بیماری  میشود .

علایم ناشی از بیماری 

برخی بیماران هیچ علامتی ندارند. سایر بیماران ممکن است دارای هر یک از علایم زیر باشند: خستگی ؛ سردرد؛ خواب آلودگی؛ منگی خارش یا پرخونی پوست

بزرگی طحال خونریزی بدون توجیه

افزایش فشار خون

روش تشخیص

تشخیص بیماری با آزمایش خون و شمارش سلولهای خونی می باشد. هنگامی که سلولهای قرمز خون همراه با سلولهای سفید و پلاکت ها افزایش یابند تشخیص واضح می گردد. عمده معیار تشخیص عبارتند از: افزایش RCM، میزان اشباع اکسیژن عادی و وجود بزرگی طحال .

هنگامی که پلی سیستمی ورا مشکوک است. شاید افزایش آن از هماتوکریت بالای خون و یا علایم دیگر و نیز  اندازهگیری مستقیم از توده سلولهای قرمز خونی در نمونه خون مشخص شود.

درمان 

پلی سیتمی حقیقی عموما یک بیماری تدریجی است که سیر بالینی آن می تواند چندین دهه به طول انجامد. مراحل درمانی بر اساس وضعیت هر بیمار متفاوت بوده و به سن بیمار، مدت بیماری، نوع پلی سیتمی، عوارض، و فعالیت بیماری بستگی دارد.- مراحل درمانی احتمالی برای حفظ هماتوکریت در نزدیک محدوده طبیعی و جلوگیری از تشکیل لخته یا خونریزی عبارتند از: فصد(گرفتن خون اضافی بدن از طریق ورید)؛ درمان رادیوایزوتوپ و دارو درمانی. درمان انتخاب شده بستگی به علایم و پاسخ به درمان دارد .در مواردی ممکن است به بیش از یک نوع درمان نیاز باشد .آسپیرین برای جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش احتمالی سکته مغزی یا حمله قلبی ممکن است توصیه گردد.

مراقبت های لازم

 • فعالیت منظم بدنی
 • پس از درمان، فعالیت های طبیعی خود را هر چه سریعتر از سر بگیرید.
 • رژیم خاصی نیازی نیست. برای حفظ مایعات بدن در حد مطلوب هر دو ساعت ۲۵۰ سی سی مایعات بنوشید.
 • در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
 • اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علایم پلی سیستمی باشید.
 • بروز علایمی که نشانه عوارض پلی سیستمی هستند.
 • اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید که ممکن است ناشی از عوارض جانبی داروها باشد.

پیش آگهی

پلی سیستمی حقیقی تا به امروز غیر قابل علاج است ولی علایم آن با درمان قابل کنترل است و اکثر بیماران در صورت کنترل منظم سلولهای قرمز خون با فصد خون  میتوانند عمر طولانی داشته باشند. سایر انواع پلی سیستمی با برطرف کردن علت زمینه ای قابل درمانند.

نظرات (2)

 • Avatar

  بایرام علی رنجگر

  |

  سلام.اخیرا تشخیص پلی سیستمی گرفتم هرچند دکتر گفته باید ازمایش مغز استخوان بدم.فعلا داروی هیدروکسی اوره مصرف میکنم.آیا این بیماری جزو بیماری های نادر است؟ عوارض دارو هم نگرانم کرده.ممنون

  پاسخ دادن

  • Avatar

   روابط عمومی

   |

   خیر این بیماری نادر نیست

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید