انجمن AS

تاریخچه و فعالیتهای انجمن AS

این انجمن از سال ۱۳۶۹ به‌اتفاق اعضای هیئت‌مدیره و یک پزشک روماتولوژیست شروع به کار کرد؛ و از سال ۱۳۷۲ مجوز رسمی از وزارت کشور اخذ کرد. از مهم‌ترین اقداماتی که این انجمن برای بیماران انجام می‌دهد مشاوره رایگان در آغاز ابتلا به بیماری است.

فرزانه فتاحی رئیس هیئت‌مدیره انجمن (AS) می‌گوید: روماتیسم ستون فقرات، یک بیماری پیش‌رونده و دردناک است که اصولاً ستون فقرات را درگیر می‌کند و معمولاً با دیسک کمر اشتباه گرفته می‌شود. با توجه به این‌که بسیاری از مردم جهان و ازجمله کشور ما به کمردرد دچار هستند و آمار ابتلا در این زمینه به ۸۰ درصد هم می‌رسد، لذا اشتباه‌ گرفتن روماتیسم ستون فقرات با کمردرد عوارضی را به همراه دارد که می‌تواند حتی سال‌ها بیمار را زمین‌گیر کند.

سن شروع این بیماری ۱۸ تا ۲۰ سالگی است. در این سنین علائم بیماری شروع می‌شود و ظهور این علائم در سنین بالای ۴۰ سال بسیار نادر است. مردان ۹ برابر زنان به این عارضه مبتلا می‌شوند.

در ایران نیز بیش از نیم میلیون نفر از جمعیت کشور به روماتیسم ستون فقرات مبتلا هستند. علت ابتلا به روماتیسم ستون فقرات هنوز مشخص نیست؛ اما زمینه ژنتیکی در ایجاد آن تأثیر دارد، طوری که در ۹۰ درصد افراد مبتلابه آن، گلبول‌های سفید خون حاوی آنتی‌ژن HLA-B27 است.

البته افرادی هم دیده‌شده‌اند که این آنتی‌ژن را داشته‌اند، ولی به این عارضه مبتلا نشده‌اند و برعکس افرادی هم این آنتی‌ژن را نداشته‌اند و به روماتیسم ستون فقرات مبتلا شده‌اند.

شروع تدریجی خشکی و درد پشت در طول هفته‌ها و ماه‌ها، خشکی‌، سفتی و درد در بامداد که تدریجی در طی روز با حرکت از بین می‌رود یا کاهش می‌یابد، ادامه‌ داشتن ناراحتی بیش از ۳ ماه، احساس بهتر شدن پس از حرکت و ورزش و احساس بدترشدن بعد از بی‌تحرکی طولانی از مهم‌ترین نشانه‌های ابتلا به این عارضه است و بیماران باید با دیدن این علائم حتماً به یک متخصص روماتولوژی مراجعه کنند.

درمان روماتیسم ستون فقرات در مراحل ابتدایی بسیار ساده است. به دلیل این‌که کمردرد در بین تمام ملل شایع است و علائم این بیماری نیز مانند کمردرد است، تشخیص آن در زنان، در بهترین کشورهای دنیا ۹ سال طول می‌کشد.

با توجه به این‌که بیشتر افراد مبتلا، مردان جوان هستند، متأسفانه برخی از آن‌ها برای تسکین دردهای کمر و پشت، به سمت مصرف مواد مخدر می‌روند، درحالی‌که اگر بیماری زود تشخیص داده شود، درمان آن بسیار ساده است.

بیماری زود تشخیص داده شود، درمان آن بسیار ساده است.

این عارضه یک سیر مزمن دارد و ۵۰ درصد درمان آن به مصرف داروهای ضدالتهاب و ۵۰ درصد بقیه به انجام مشاوره‌هایی درزمینهٔ نحوه زندگی و تغذیه بستگی دارد. آب‌درمانی و انجام حرکات ورزشی تحت نظر پزشک، در بهبود آن تأثیر به سزایی دارد.

این بیماری می‌تواند علاوه بر کمردرد و پشت‌درد، دیگر مفاصل مانند مچ و زانو را نیز درگیر و دردناک کند و بیمار را ناتوان کند و بیماری‌های چشمی، پوستی، گوارشی و قلبی از دیگر عوارض ابتلا به این بیماری است که همین نکته می‌تواند باعث انحراف بیماران از درمان اصلی شود.

به علت این‌که تعداد متخصصین روماتولوژی در کشور کم است و بیماران نیز زیاد هستند، روماتولوژها معمولاً فرصت دادن مشاوره صحیح به بیمار را پیدا نمی‌کنند.

مشاوره درباره اینکه بیمار باید چه بخورد، چگونه بخورد، چه موقع ‌بخورد، چگونه کار کند، چگونه راه برود و به‌طور خلاصه چگونه زندگی کند و چگونه بر اعصاب خود مسلط باشد، در بهبود هر چه سریع‌تر این بیماری اهمیت ویژه‌ای دارد.

در بین مردم ایران یک باور غلط وجود دارد و آن این است که روماتیسم از رطوبت به وجود می‌آید؛ بنابراین بیماران روماتیسمی از آب می‌ترسند که این فکر غلط است.

مراکز همکار